Zmiany skórne na twarzy i ciele – jakie są rodzaje?

Zmiany skórne na twarzy i ciele – jakie są rodzaje?

Zmiany skórne to szerokie określenie, które ma zastosowanie w odniesieniu do wszystkich nietypowych nieprawidłowości występujących na powierzchni skóry. Mogą one wywoływać dolegliwości związane ze swędzeniem, pieczeniem, zaczerwienieniem, bólem lub też przebiegać bezobjawowo. Część z nich może być wynikiem zmian hormonalnych, wpływu środowiska, predyspozycji genetycznych, czy też procesów starzenia. Jak rozpoznać zmiany skórne? Jakie są ich rodzaje? Kiedy podjąć leczenie? Odpowiedzi na te pytania, uzyskasz w poniższym artykule.

Przebarwienia

Czym są spowodowane zmiany skórne?

Jak już wspomnieliśmy na początku zmiany skórne to wszelkie odchylenia od normalnego wyglądu skóry, które mogą mieć charakter pierwotny (powstają samoistnie) lub wtórny (są wynikiem przekształcenia pierwotnych zmian). Występują zarówno na twarzy, jak i ciele, a do tego przybierają różnorodne formy. Przyczyn ich powstawania może być naprawdę wiele. Do najczęstszych należą:

  • reakcje alergiczne,
  • zaburzona gospodarka hormonalna,
  • infekcje pasożytnicze, wirusowe, bakteryjne,
  • choroby układu pokarmowego, krążenia, czy też odpornościowego,
  • grzybicy,
  • różnych chorób skóry, m.in. nadpotliwości.

Niektóre zmiany mają charakter estetyczny, inne mogą sygnalizować problemy zdrowotne, które wymagają diagnozy i odpowiedniego leczenia.

Zmiany skórne na twarzy — rodzaje

Nie da się ukryć, że skóra twarzy jest szczególnie narażona na zmiany, ponieważ jest codziennie wystawiana na działanie słońca, zanieczyszczeń i innych czynników zewnętrznych. Jakie zmiany skórne mogą się więc pojawiać w okolicach twarzy i szyi?

Pamiętaj! Niezależnie od rodzaju dermatozy, jej ewentualne usunięcie zawsze należy skonsultować z lekarzem dermatologiem bądź lekarzem medycyny estetycznej (pod warunkiem że konkretna zmiana będzie możliwa do usunięcia przy pomocy zabiegów).

Trądzik

Trądzik to jedna z najczęstszych zmian skórnych (na skutek którego bardzo często powstają inne zamiany skórne), która dotyka zarówno osoby w wieku dojrzewania, jak i dorosłych. Powstaje na skutek nadmiernego wydzielania sebum, które zatyka pory, co prowadzi do stanów zapalnych i powstawania wyprysków, zaskórników czy krostek. Trądzik występuje w kilku odmianach: trądzik różowaty, hormonalny, młodzieńczy, u osób dorosłych.

W naszej klinice możliwy jest do wykonania zabieg PRO XN Acne Rescue Treatment, który jest terapią dla problematycznej skóry z nawracającym trądzikiem.

Przebarwienia

Przebarwienia to zmiany pigmentacyjne, które często pojawiają się na skutek działania promieniowania UV, zmian hormonalnych bądź procesów starzenia się skóry. Na twarzy, szyi i dekolcie mogą wystąpić jako ciemniejsze plamy, piegi, a nawet większe przebarwienia posłoneczne. Są trudne do usunięcia jedynie przy pomocy kosmetyków, dlatego często zaleca się zabiegi specjalistyczne, takie jak laserowa redukcja przebarwień.

Zmiany skórne na ciele — rodzaje

Oczywiście zmiany skórne mogą pojawić się nie tylko na twarzy, ale i na całym ciele. Często można mieć do czynienia ze zmianami takimi jak:

Brodawki

Brodawki to niewielkie narośla wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Mogą występować na różnych częściach ciała, takich jak dłonie, stopy czy okolice twarzy. Przyjmują formę dość twardych i szorstkich grudek w odcieniu skóry lub nieco ciemniejszym kolorze. Choć są z reguły nieszkodliwe, mogą być bolesne i nieestetyczne. W celu ich zniwelowania należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która powoduje powstawanie czerwonych, łuszczących się plam na skórze. Często pojawia się na kolanach, łokciach, skórze głowy, ale może występować na całym ciele. Jest chorobą trudną do całkowitego wyleczenia, ale leczenie łagodzi objawy. W tej sytuacji również ważne jest skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem w celu omówienia przebiegu leczenia.

Rozstępy i cellulit

Rozstępy to charakterystyczne, podłużne linie na skórze, powstałe w wyniku nagłego rozciągnięcia skóry, np. podczas ciąży czy szybkiego przyrostu masy ciała. Początkowo są czerwone lub fioletowe, ale z czasem bledną i stają się mniej widoczne.

Z kolei cellulit (czyli „skórka pomarańczowa”) to nieprawidłowo rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która tworzy nierówności na skórze, najczęściej w okolicach ud, pośladków i brzucha. Często jest efektem m.in. złej diety, braku ruchu i predyspozycji genetycznych.

W obu przypadkach zabieg stymulatorów tkankowych może przynieść efekty w postaci poprawy wyglądu i struktury skóry.

Sklep online Hairmitage

Sprawdź bogatą ofertę produktów w naszym sklepie


Przejdź do sklepu Hairmitage