Łuszczyca, a wypadanie włosów

Łuszczyca, a wypadanie włosów

Autor wpisu: Wiktoria Mikrut, trycholog Warszawa

Problemy z wypadaniem włosów są coraz częstszym zjawiskiem, które dotyka coraz większą liczbę osób. Istnieje wiele różnych przyczyn, które mogą prowadzić do nadmiernej utraty włosów, a każda z nich wymaga indywidualnego podejścia i postępowania.

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty włosów?

Zwiększone wypadanie włosów może być efektem niedawno przebytej choroby, nadmiernego stresu, nagłej utraty wagi, czy przyjmowania niektórych leków. 

Do nadmiernego wypadania włosów przyczynia się także nieprawidłowa pielęgnacja – m.in. nieodpowiednio dobrany szampon, brak regularnego stosowania peelingu.Innym częstym powodem wypadania włosów jest stres, zaburzenia hormonalne, które mogą negatywnie wpływać na kondycję i jakość włosów.

 Nieodpowiednia dieta również może być przyczyną wypadania włosów. Brak niektórych składników odżywczych, takich jak witaminy, czy mikro- i makro-elementy może prowadzić do osłabienia włosów i ich wypadania. Dlatego w kontekście włosów warto także zadbać o odpowiednią dietę bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty oraz białko.

Nadmierne używanie kosmetyków do stylizacji włosów również może negatywnie wpływać na ich kondycję. Częste farbowanie, suszenie suszarką zbyt gorącym powietrzem również może mieć negatywny wpływ i wpływać na pogorszenie się kondycji skóry głowy i włosów.

 

Wypadanie włosów może być również objawem różnych chorób, takich jak np. łuszczyca skóry głowy. Po pierwsze, powiedzmy sobie czym jest łuszczyca skóry głowy.

Łuszczyca skóry głowy jest schorzeniem o charakterze przewlekłym, które może występować w różnym stopniu nasilenia, począwszy od łagodnego łupieżu, aż po ciężką postać łuszczycy na skórze głowy. Charakteryzuje się ona nadmiernym rogowaceniem komórek naskórka. Choć nie jest to groźna choroba, może być bardzo uciążliwa i wpływać negatywnie na komfort i jakość życia.

 

Dlatego ważne jest zrozumienie przyczyn, objawów oraz skutecznych metod radzenia sobie z łuszczycą skóry głowy. Przyczyny łuszczycy skóry głowy są różnorodne i zazwyczaj wynikają z kombinacji czynników genetycznych, immunologicznych oraz środowiskowych. Mimo że nie ma jednej konkretnej przyczyny, to zazwyczaj łuszczyca skóry głowy jest wynikiem zaburzeń układu immunologicznego, które prowadzą do nadmiernej produkcji komórek skóry. Początkowe objawy łuszczycy skóry głowy zazwyczaj nie są natychmiast łączone z łuszczycą, więc często schorzenie jest bagatelizowane lub mylone ze zwykłym łupieżem.

 

Objawy łuszczycy skóry głowy mogą być różnorodne, ale najczęściej spotykane to:

  • sucha skóra głowy,
  • czerwone, wykwity i zaczerwienienia skóry głowy,
  • łuska o kolorze białym,
  • swędzenie i pieczenie skóry głowy,
  • nadmierna łamliwość i wypadanie włosów,
  • czasem również zaczerwienione plamy i ropne zmiany skórne.

 

Warto zauważyć, że łuszczyca skóry głowy może być również uwarunkowana genetycznie, co oznacza, że jeśli ktoś w rodzinie ma historię tego schorzenia, istnieje większe ryzyko, że też je rozwinie. Ponadto, zaburzenia układu immunologicznego oraz czynniki środowiskowe, takie jak stres, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów, mogą również sprzyjać rozwojowi łuszczycy skóry głowy.

Jaki więc wpływ ma łuszczyca skóry głowy na nadmierne wypadanie włosów?

Weźmy pod uwagę, samo nadmierne złuszczanie komórek naskórka, które następuje w przebiegu łuszczycy. Nieodpowiednio oczyszczona skóra głowy, może powodować podrażnienia, swędzenie z powodu zalegającego nadmiaru łuski, może powodować osłabienie cebulek włosowych i sprawiać, że włosy stają się słabe i łamliwe.

Ponadto, swędząca i podrażniona skóra głowy może prowadzić do częstego drapania się, co może przyczyniać się również do stanu zapalnego na skórze głowy, a w efekcie do wypadania włosów.

Jak sobie poradzić z wypadaniem włosów u osób z łuszczycą?

Radzenie sobie z łuszczycą skóry głowy może być trudne, ponieważ schorzenie to ma charakter nawrotowy, jednak istnieją skuteczne metody, które pomagają złagodzić objawy i poprawić komfort życia. 

Przede wszystkim ważne jest wyciszenie stanów zapalnych min. poprzez odpowiednie nawilżenie i łagodzenie skóry głowy. Dobrym rozwiązaniem może być stosowanie specjalistycznych szamponów dobranych odpowiednio pod typ skóry głowy. Warto również unikać drażniących czynników, takich jak stres czy nieodpowiednia dieta, które mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów i skóry głowy.

Jakie są zabiegi na łuszczycę skóry głowy?

Zabiegi powinny być dobrane indywidualnie, pod potrzeby Pacjenta, jednak najczęściej zalecanymi zabiegami przy łuszczycy skóry głowy są:

  • Estgen (terapia z użyciem ultradźwięków, ma na celu złagodzenie stanów zapalnych, działa przeciwzapalnie),
  • Infuzja tlenowa (zabieg polega na wtłaczaniu odpowiednio dobranych substancji odżywczych w skórę głowy – za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem – w wyniku czego następuje dotlenienie skóry głowy i mieszków włosowych, zabieg wykazuje działanie przeciwzapalne, stymulujące).

Podsumowując, istnieje wiele różnych powodów, które mogą prowadzić do wypadania włosów. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do problemu oraz skonsultowanie się ze specjalistą.

POLECANE PRODUKTY, które sprawdzą się przy łuszczycy skóry głowy.

SZAMPONY:

  • MediPRO szampon psoriasis
  • Loxus S6
  • Glycosan Bio-derm szampooil
  • Science z kolagenem morskim

 

LOTIONY:

  • Olejek glycosan bio-derm 10% hydrolizowany
  • Tonik z Aromase (czerwony)
  • Tonik MediPRO psoriasis
  • Lotion L6

 

Autor wpisu:
Wiktoria Mikrut
trycholog Warszawa

Sklep online Hairmitage

Sprawdź bogatą ofertę produktów w naszym sklepie


Przejdź do sklepu Hairmitage