Czy łysienie plackowate można wyleczyć? Przyczyny i objawy

Czy łysienie plackowate można wyleczyć? Przyczyny i objawy

Autor wpisu: Wiktoria Krzesłowska
trycholog Warszawa

 

Łysienie plackowate (łac. alopecia areata) to autoimmunologiczna choroba, która prowadzi do utraty włosów na skórze głowy, a niekiedy również na innych obszarach ciała. Schorzenie to może wystąpić w każdym wieku, dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pomimo że łysienie plackowate nie zagraża życiu, może znacząco wpłynąć na jakość życia pacjentów, prowadząc do obniżenia samooceny i problemów emocjonalnych, dlatego trafna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia jest kluczowe dla ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

łysienie plackowate objawy

Łysienie plackowate - przyczyny

Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że układ odpornościowy pacjenta błędnie atakuje własne komórki – w tym przypadku komórki mieszków włosowych. W wyniku tego procesu dochodzi do zatrzymania wzrostu włosów i ich wypadania. Choroba może mieć podłoże genetyczne, jednak jej dokładne przyczyny nie są w pełni poznane. Często do ujawnienia się tej choroby mogą prowadzić spustowe czynniki środowiskowe, takie jak stres, infekcje czy zaburzenia hormonalne. Ponadto, w aktywnych ogniskach łysienia plackowatego stwierdza się naciek zapalny otaczający mieszki włosowe, co sugeruje, że stan zapalny odgrywa znaczącą rolę w mechanizmie tej choroby​.

Łysienie plackowate – objawy

Głównym objawem łysienia plackowatego jest nagłe wypadanie włosów, zauważane przez pacjentów w postaci gładkich, okrągłych lub owalnych “wyłysiałych” placków na skórze głowy. Najczęściej pierwszą manifestacją jest pojedyncze ognisko, które stopniowo się powiększa. U 20% pacjentów przy łysieniu plackowatym mogą wystąpić także zmiany w obrębie paznokci, takie jak punktowate zagłębienia, natomiast ten objaw częściej obserwowany jest u dzieci, bądź u osób z ciężkim łysieniem plackowatym.

Łysienie plackowate: czy włosy odrosną?

Osoby dotknięte łysieniem plackowatym martwią się o to, czy ich włosy odrosną. Wielu pacjentów z łysieniem plackowatym ma realne szanse na odrost włosów, zwłaszcza gdy choroba jest zdiagnozowana na wczesnym etapie i prawidłowo leczona. Międzynarodowy konsensus ekspertów podkreśla, że wczesne rozpoczęcie terapii jest kluczowe i może znacząco poprawić rokowanie. Ponadto, nawet jeśli epizod choroby trwa dłużej, nie oznacza to końca nadziei – odpowiednie leczenie może pobudzić odrost włosów, a także zatrzymać dalszy postęp łysienia. Dlatego tak ważne jest, aby nie zwlekać z diagnostyką i jak najszybciej podjąć działania terapeutyczne. Zdecydowana większość pacjentów z łysieniem plackowatym, którzy wcześnie rozpoczną leczenie, może cieszyć się powrotem do zdrowia i odzyskaniem włosów.

Do kogo zgłosić się po pomoc?

Jeśli zauważysz u siebie objawy łysienia plackowatego, niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z trychologiem, który współpracuje z dermatologiem lub lekarzem mającym doświadczenie w leczeniu łysienia. Tacy specjaliści są w stanie przeprowadzić szczegółową diagnostykę, która obejmuje dokładny wywiad medyczny, wykonanie badania trichoskopowego oraz, w razie potrzeby biopsji skóry. Ich doświadczenie pozwala na właściwe rozpoznanie łysienia plackowatego, a także wykluczenie innych jednostek chorobowych, które mogą prowadzić do utraty włosów. Wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia mogą skutecznie zatrzymać postęp choroby i zwiększyć szanse na pełny odrost włosów.

Jak wyleczyć łysienie plackowate?

Leczenie łysienia plackowatego opiera się głównie na zahamowaniu stanu zapalnego, aby stworzyć odpowiednie warunki do odrostu włosów. Wybór terapii zależy od wielu czynników, takich jak wiek pacjenta, nasilenie choroby oraz czas trwania objawów i zawsze ustalany jest indywidualnie. W przypadku łysienia plackowatego o małym nasileniu, stosowane są miejscowe silne glikokortykosteroidy. Mogą być one także aplikowane bezpośrednio do ognisk chorobowych w postaci iniekcji – jest to zabieg przeprowadzany przez lekarza co ok. 4 tygodnie. Oprócz glikokortykosteroidów, stosuje się także inne leki, ograniczające reakcję autoimmunologiczną organizmu.

Są to na przykład: cyklosporyna, metotreksat, azatiopryna, bądź coraz częściej stosowane i szerzej badane – inhibitory kinaz JAK. Leki te skuteczne są w leczeniu cięższych przypadków łysienia plackowatego.

Jak pokonać łysienie plackowate – podsumowanie

Łysienie plackowate to poważna choroba autoimmunologiczna, która może znacząco wpłynąć na życie pacjenta. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe dla zahamowania jej postępu i zwiększenia szans na odrost włosów.

Pamiętaj!

  • Konsultacja trychologiczna/dermatologiczna jest niezbędna, jeżeli zależy Ci na prawidłowej, wczesnej diagnozie i wdrożeniu skutecznego leczenia,
  • Biopsja skóra nie jest konieczna do rozpoznania łysienia plackowatego, natomiast lekarz może zalecić jej wykonanie, jeżeli rozpoznanie na podstawie wywiadu oraz trichoskopii jest niemożliwe.
  • Jeżeli na wczesnym etapie zostanie wdrożone skuteczne leczenie (np. miejscowe/ doogniskowe glikokortykosteroidy), postęp łysienia plackowatego zostanie zahamowany, co umożliwi odrost włosów.
  • Jednym z czynników, które mogą odpowiadać za wywołanie łysienia plackowatego jest stres. Dlatego niesamowicie ważne jest (natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że wcale niełatwe :)), by zachować spokój, ograniczyć stres do minimum i zaufać specjalistom.

 Dowiedz się więcej na temat innych typów łysienia i przeczytaj nasz artykuł: Łysienie telogenowe – jak można je leczyć i jakie są objawy?

 

Autor wpisu:
Wiktoria Krzesłowska
trycholog Warszawa

__

Bibliografia:
Rakowska A, Rudnicka L, Olszewska M, et al. Alopecia areata. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Dermatological Society. Part 1. Diagnosis and severity assessment. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2023;110(2):89-100. doi:10.5114/dr.2023.127704.

Rakowska A, Rudnicka L, Olszewska M, et al. Alopecia areata. Diagnostic and therapeutic recommendations of the Polish Society of Dermatology. Part 2: Treatment. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2023;110(2):101-120. doi:10.5114/dr.2023.127705.

Sklep online Hairmitage

Sprawdź bogatą ofertę produktów w naszym sklepie


Przejdź do sklepu Hairmitage