Po wykonanej transplantacji włosów zaczyna się proces gojenia. W ciągu całego pierwszego miesiąca następuje odpadanie strupków i szokowe wypadanie włosów – przeszczepione włosy przechodzą do fazy wypadania (telogenu), żeby uformował się nowy włos z cebulką, którą włos poprzedni zostawił w pożądanym miejscu. Cały proces trwa około 3 miesiące, zaś w kolejnych miesiącach widzimy już pierwszy wzrost włosów.
Przeszczep włosów
Przeszczep włosów to zabieg, który wykonujemy głównie w przypadku łysienia androgenowego, czyli “naturalnego” procesu utraty włosów mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Ten typ utraty włosów jest z nami całe życie, nie da się go całkowicie wyleczyć, zaś transplantacja jest sposobem na odzyskanie już utraconych włosów. Transplantację możemy wykonać od 3 stopnia łysienia androgenowego.
Przyczyną łysienia androgenowego są przede wszystkim nasze indywidulane uwarunkowania genetyczne oraz wrażliwość naszych mieszków na androgeny – w tym przypadku na dihydrotestosteron (DHT). Powodami łysienia androgenowego mogą być również przebyte choroby, traumy i niezdrowy tryb życia.
Dla kogo
Zabieg transplantacji włosów zalecany jest dla osób z:
- łysieniem androgenowym typu męskiego
- łysieniem androgenowym typu żeńskiego
- wysoką czołową linią wzrostu włosów
- bliznami po zabiegach plastycznych
- brakiem lub przerzedzonymi brwiami
Kobiety
U kobiet, które cierpią z powodu łysienia androgenowego, występuje nieco inny schemat łysienia. Włosy zaczynają przerzedzać się od środka głowy w kierunku skroni. Najlepiej model łysienia u kobiet ilustruje przedstawiona poniżej tzw. skala Ludwig’a. Istnieją również przypadki, gdy włosy wypadają kobietom według innego wzoru, a czasami zdarza się nawet, że jest to wzór typowy dla mężczyzn.
Mężczyźni
Skala Norwooda-Hamiltona jest skalą pomiarową stosowana do sklasyfikowania rozległości i etapów łysienia typu męskiego. Jest powszechnie akceptowana przez lekarzy jako standard określający wypadanie włosów i oceniający łysienie u pacjenta.
Skala ta jest bardzo ważnym narzędziem służącym nie tylko do oceny wypadania włosów, ale również do oceny możliwości, jakie ma pacjent myślący o przeszczepie włosów.
Przeciwwskazania do wykonania przeszczepu włosów:
- łysienie plackowate
- łysienie bliznowaciejące
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- aktywne ciężkie choroby ogólnoustrojowe ( aktywna choroby nowotworowe, zaawansowana cukrzyca, nie uregulowane nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia)
- aktywne zmiany chorobowe skóry głowy ( łupież, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry)
- zaburzenia hormonalne
- uczulenie na składniki środków znieczulających
- stan po przebytym zawale mięśnia sercowego
- brak odpowiedniego miejsca dawczego
- ciąża i okres laktacji
- młody wiek < 30 lat
Istnieją przypadki szczególne/wyjątki od wyżej wymienionych przeciwwskazań dlatego kluczowa jest wcześniejsza konsultacja lekarska.
O zabiegu
Pacjenta, który chciałby wykonać zabieg musi najpierw zakwalifikować chirurg, który będzie wykonywał zabieg lub specjalnie wyszkolony specjalista trycholog współpracujący z chirurgiem.
Na początku należy przeprowadzić badanie trychoskopowe, żeby potwierdzić, że mamy rzeczywiście do czynienia z łysieniem androgenowym, nie zaś z innym rodzajem łysienia, np. łysieniem plackowatym, które często na pierwszy rzut oka może być trudne do zdiagnozowania lub może być mylnie uznane za łysienie androgenowe. W przypadku łysienia plackowatego pacjent nie kwalifikuje się na zabieg transplantacji. Należy też ocenić stopień łysienia oraz stan skóry głowy pod kątem ewentualnych stanów zapalnych. No i oczywiście należy ocenić gęstość owłosienia w strefie dawczej, czyli najczęściej na potylicy. To stamtąd pobiera się mieszki włosowe (grafty) do transplantacji.
Po zakwalifikowaniu pacjenta dostaje on specjalny protokół przygotowania do zabiegu, gdzie w punktach opisane są wszystkie zalecenia. Ogólnie rzecz biorąc zalecenia te dotyczą wytycznych dietetycznych, postepowania ze skórą głowy w strefie dawczej i biorczej przed zabiegiem, przyjmowania określonych leków, etc.
Zabieg krok po kroku
- 1
Zabieg transplantacji trwa zwykle od 5 do 10 godzin i składa się z 3 etapów. Pierwszy etap to pobieranie, które polega na ręcznym wyjmowaniu pojedynczych graftów ze strefy dawczej. Grafty są odpowiednio sortowane i przygotowywane do ponownego umieszczenia w skórze głowy.
- 2
Drugi etap to perforacja, czyli nakłuwanie skóry głowy w strefie biorczej oraz zaznaczanie miejsc, w których później umieścimy pobrane wcześniej grafty.
- 3
Ostatni etap to wkładanie graftów. W tym etapie wcześniej pobrane i przygotowane grafty są umieszczane w określonych miejscach na głowie pacjenta.
- 4
Co godzinę lub na życzenie pacjenta robimy kilkuminutowe przerwy. Między 2 a 3 etapem mamy dłuższą przerwę, około 30-40 minut na lunch. Pacjent w naszej klinice na czas przerw ma do dyspozycji pokój relaksu, strefę odosobnienia i komfortu, gdzie może odpocząć, zjeść, spędzić czas z bliskimi, którzy towarzyszą pacjentowi w trakcie zabiegu. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, pacjent czuje się bardzo komfortowo, siedzi lub leży na wygodnym fotelu zabiegowym i ma przed sobą duży telewizor z dostępną platformą filmową. Część pacjentów zasypia w trakcie dużej części zabiegu.
Fachowy dobór włosów
Dzięki wysokiemu profesjonalizmowi naszych specjalistów, przeszczepionych włosów nie można odróżnić od włosów rodzimych. Dobieramy włosy według grubości, rozprowadzamy gęstość i wybieramy naturalny kierunek wzrostu włosów, dzięki czemu wyglądają one absolutnie naturalnie.
Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.
Metoda FUE
Najnowszą i najczęściej stosowaną metodą transplantacji włosów jest technika FUE (Follicular Unit Excision). FUE jest metodą pozyskania jednostek włosowych z okolicy dawczej. Ten obszar zostaje w dniu zabiegu całkowicie wygolony. Po wykonaniu znieczulenia miejscowego chirurg za pomocą specjalistycznego narzędzia wykonuje delikatne nacięcie wokół jednostek włosowych do pobrania. Następnie transplanty pobierane są przy użyciu specjalistycznych pincet.
Kolejnym etapem jest przygotowanie skóry głowy do przeszczepu włosów. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne szafirowe ostrza. Tworzy się nimi drobne szczeliny lub otwory w miejscach pozbawionych włosów lub przerzedzonych.
Pozyskane wcześniej transplanty wszczepiane są w tak przygotowane otwory. Rany w miejscu pobrania goją się w ciągu kilku dni. Technika FUE pozostawia drobne, rozproszone i praktycznie niewidoczne blizenki. Daje to możliwość noszenia w przyszłości nawet bardzo krótkich włosów.
Ten sposób transplantacji włosów ma dwie wielkie zalety – nie pozostawia blizn na skórze i jest praktycznie bezbolesny.
Efekty
Bardzo dobre rezultaty można ocenić już po 6 miesiącach, a spektakularna różnica jest widoczna po roku. Jest to związane z tym, że włosy rosną wolno i na ich całkowitą adaptację na nowym miejscu jest potrzebny czas. Jeśli jest taka potrzeba, stosujemy również metody, które przyspieszają regenerację, gojenie i adaptację włosów po transplantacji.
Czekamy na Twój kontakt
Klinika Hairmitage Warszawa
Zarezerwuj wizytę