Dla kogo?
Przeszczep włosów to zabieg, który wykonujemy głównie w przypadku łysienia androgenowego, czyli ‘naturalnego’ procesu utraty włosów mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Ten typ utraty włosów jest z nami całe życie, nie da się go całkowicie wyleczyć, zaś transplantacja jest sposobem na odzyskanie już utraconych włosów. Transplantację możemy wykonać od 3 stopnia łysienia androgenowego.
Przyczyną łysienia androgenowego są przede wszystkim nasze indywidulane uwarunkowania genetyczne oraz wrażliwość naszych mieszków na androgeny – w tym przypadku na dihydrotestosteron (DHT). Powodami łysienia androgenowego mogą być również przebyte choroby, traumy i niezdrowy tryb życia.
Zabieg transplantacji włosów zalecany jest dla osób z:
- łysieniem androgenowym typu męskiego
- łysieniem androgenowym typu żeńskiego
- wysoką czołową linią wzrostu włosów
- bliznami po zabiegach plastycznych
- brakiem lub przerzedzonymi brwiami
Skala Norwooda-Hamiltona

Mężczyźni
Skala Norwooda-Hamiltona jest skalą pomiarową stosowana do sklasyfikowania rozległości i etapów łysienia typu męskiego. Jest powszechnie akceptowana przez lekarzy jako standard określający wypadanie włosów i oceniający łysienie u pacjenta.
Skala ta jest bardzo ważnym narzędziem służącym nie tylko do oceny wypadania włosów, ale również do oceny możliwości, jakie ma pacjent myślący o przeszczepie włosów.

Kobiety
U kobiet, które cierpią z powodu łysienia androgenowego, występuje nieco inny schemat łysienia. Włosy zaczynają przerzedzać się od środka głowy w kierunku skroni. Najlepiej model łysienia u kobiet ilustruje przedstawiona poniżej tzw. skala Ludwig’a. Istnieją również przypadki, gdy włosy wypadają kobietom według innego wzoru, a czasami zdarza się nawet, że jest to wzór typowy dla mężczyzn.
Przeciwwskazania do wykonania przeszczepu włosów:
- łysienie plackowate
- łysienie bliznowaciejące
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- aktywne ciężkie choroby ogólnoustrojowe ( aktywna choroby nowotworowe, zaawansowana cukrzyca, nie uregulowane nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia)
- aktywne zmiany chorobowe skóry głowy ( łupież, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry)
- zaburzenia hormonalne
- uczulenie na składniki środków znieczulających
- stan po przebytym zawale mięśnia sercowego
- brak odpowiedniego miejsca dawczego
- ciąża i okres laktacji
- młody wiek < 30 lat
Istnieją przypadki szczególne/wyjątki od wyżej wymienionych przeciwwskazań dlatego kluczowa jest wcześniejsza konsultacja lekarska.

Anna Kuznetsova
Ma ponad 10-letnie doświadczenie w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób skóry głowy i włosów. Świetnie posługuje się techniką diagnostyki trychoskopowej.