Wpływ stresu na zdrowie włosów - jak radzić sobie z jego negatywnym wpływem?
Stres jest naturalną częścią życia. Każdy z nas co jakiś czas może go u siebie zaobserwować. Jednak długotrwały, przewlekły stres niesie za sobą negatywne konsekwencje, zarówno te zdrowotne, jak i te natury estetycznej. Czy kiedykolwiek zauważyłeś u siebie, że silny stres a wypadanie włosów to dwa współistniejące czynniki? Chciałbyś się dowiedzieć, dlaczego stres wpływa na wypadanie włosów i co zrobić, aby temu zapobiec? Zachęcamy do dalszej lektury.
Stres a wypadanie włosów - dlaczego nadmierne zamartwianie się źle wpływa na Twoje włosy?
Każdy człowiek traci od 30 do nawet 150 włosów dziennie. Jest to zupełnie naturalne zjawisko, bo każdy mieszek włosowy znajduje się w innej fazie – niektóre z nich po prostu są w trakcie procesu wypadania. Problem pojawia się wtedy, gdy ilość wypadających włosów jest dużo większa – na przykład gdy widzisz, że wychodzą Ci one garściami. Dlaczego to właśnie stres ma tak ogromny wpływ na ich kondycję?
Stres wywołuje różne procesy w całym organizmie. Między innymi powoduje on uwalnianie neurohormonów, neuroprzekaźników i neuropeptydów, które mają negatywny wpływ na mieszki włosowe. Należą do nich między innymi kortyzol oraz prolaktyna, które zaburzają fazę wzrostu włosów, a dodatkowo nasilają produkcję dihydrotestosteronu, co może poskutkować tak zwanym łysieniem androgenowym. Z kolei neuropeptyd P hamuje podziały komórkowe w mieszkach włosowych, przez co włosy o wiele szybciej przechodzą do fazy wypadania. Poza tym, stres wywołuje procesy zapalne w mieszkach włosowych, a dodatkowo, mając wpływ na zaburzenia krążenia, prowadzi do niedokrwienia włosów.
Stres a włosy - jak zapobiec ich wypadaniu?
Właściwie jedynym skutecznym sposobem na to, jak zapobiec wypadaniu włosów od stresu, jest pozbycie się czynnika stresowego. Tak, to nie jest najprostsze rozwiązanie na świecie, zwłaszcza jeśli masz tendencję do martwienia się o wszystkim. Pamiętaj jednak, że długotrwały stres jest naprawdę bardzo niezdrowy. Jeśli przejmowanie się wszystkim doprowadza Cię aż do wypadania włosów, pomyśl, jaki destrukcyjny wpływ musi mieć na cały Twój organizm. Aby poradzić sobie ze stresem możesz postawić na:
- jogę lub inne ćwiczenia relaksacyjne;
- picie naparów ziołowych o działaniu uspokajającym, takich jak melisa;
- częstsze zajmowanie się swoim hobby, aby zająć myśli tym, co przyjemne.
Pamiętaj, że jeśli stres naprawdę utrudnia Ci życie, nie możesz tego bagatelizować. W takim wypadku zastanów się nad rozmową z kimś bliskim lub wizytą w gabinecie psychoterapii.
Silny stres a wypadanie włosów - co zrobić, aby przywrócić fryzurze dawny wygląd?
W wyniku stresu straciłeś sporo włosów? Istnieją sposoby, aby to naprawić! Aby poprawić kondycję swoich włosów, najlepiej wprowadź je wszystkie w życie:
- zadbaj o prawidłową, bogatą w witaminy i minerały dietę, nawodnienie organizmu i zdrowy sen;
- stosuj odpowiednią pielęgnację włosów. Zastanów się na przykład nad włączeniem do niej wcierek na porost włosów. Unikaj również traktowania włosów ciepłym powietrzem czy dużą ilością produktów do stylizacji. Zrezygnuj również z farbowania, przynajmniej na jakiś czas;
- zastanów się nad profesjonalnym zabiegiem, takim jak na przykład mezoterapia. Wybierz się na konsultację trychologiczną, podczas której specjalista postawi trafną diagnozę i wybierze odpowiednią dla Ciebie metodę.
Wypadanie włosów związane ze stresem może być dużym problemem. Zadbaj o to, żeby skutecznie je pokonać.
Klinika Hairmitage Warszawa
Zarezerwuj wizytę