Epilacja laserowa — ile zabiegów potrzeba i jak często powtarzać?
Epilacja laserowa to jedna z najpopularniejszych metod usuwania owłosienia, z której coraz częściej korzystają osoby pragnące pozbyć się zbędnych włosków na dłużej. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, takich jak golenie maszynką czy depilacja woskiem, laserowa depilacja jest na ten moment najbardziej trwałą metodą redukcji owłosienia. Jednak wiele osób zastanawia się, ile zabiegów potrzeba, aby uzyskać zadowalające efekty oraz jak często powtarzać te zabiegi, aby utrzymać gładką skórę. W niniejszym artykule omówimy te kwestie, a także inne istotne aspekty związane z epilacją laserową.

Epilacja - ile zabiegów?
Podstawowym zagadnieniem, które często pojawia się w kontekście epilacji laserowej, jest ilość zabiegów potrzebnych do osiągnięcia pożądanych efektów. To pytanie najczęściej pada podczas konsultacji. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor i grubość włosów, obszar ciała, który ma być poddany depilacji, a także uwarunkowania zdrowotne tj. zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne itp. Istotne jest także urządzenie, przy użyciu którego takie zabiegi będziemy wykonywać.
Generalnie zaleca się przeprowadzenie od 6 do 9 zabiegów, aby uzyskać trwałe efekty. Co to znaczy trwałe efekty? Za udaną serię epilacji laserowej uważa się redukcję owłosienia na poziomie 80-90%. Nigdy w 100% nie jesteśmy w stanie usunąć owłosienia – zawsze mogą wyrastać pojedyncze, cienkie włoski w niektórych obszarach.
Po jednym zabiegu widzimy już zadowalające efekty, a z zabiegu na zabieg są one coraz lepsze. W trakcie serii laserowej włoski odrastają przerzedzone, cieńsze, a sam cykl wzrostu jest wolniejszy.
Warto również zwrócić uwagę na różnice w reakcjach organizmu. Osoby z jaśniejszą skórą i ciemnymi włosami zazwyczaj osiągają lepsze wyniki, ponieważ kontrast między kolorem skóry a włosami ułatwia działanie lasera. W przypadku osób o jasnych włosach lub ciemnej karnacji efekty mogą przychodzić wolniej i być mniej zadowalające.
Osoby, które na co dzień borykają się z nadmiernym owłosieniem ze względu na zaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków lub inne problemy zdrowotne (np. PCOS, hirsutyzm, hiperandrogenizm), muszą liczyć się z tym, że będzie potrzebna większa ilość zabiegów.
Wykonanie serii epilacji laserowej nie daje nam efektów do końca życia – włoski po 6–12 miesiącach mogą zacząć pojedynczo odrastać. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. Aczkolwiek po wykonaniu serii zabiegowej włos nie wróci do stanu sprzed epilacji – włoski będą cieńsze i słabsze.
Dlatego po zakończonej serii, czyli w momencie, kiedy uznamy, że poziom redukcji owłosienia jest dla nas zadowalający, raz na pół roku lub raz na rok warto zrobić zabieg przypominający – tzw. zabiegi podtrzymujące (1 lub 2 w odstępach 6–7 tygodni), aby cieszyć się gładką skórą cały czas i nie korzystać z maszynek jednorazowych.
Co ile depilacja laserowa?
Kolejnym istotnym zagadnieniem jest czas, w którym należy przeprowadzać zabiegi. Zwykle zaleca się wykonywanie epilacji laserowej co 4 do 8 tygodni, w zależności od miejsca na ciele oraz cyklu wzrostu włosów – odstępy między zabiegami zawsze ustala specjalista, który wykonuje zabiegi. Dobrze jest także pamiętać, że przed rozpoczęciem serii zabiegów warto umówić się na konsultację, podczas której można ocenić, czy jesteśmy odpowiednimi kandydatami do tego typu terapii.
Podczas planowania epilacji laserowej istotne są nie tylko liczba zabiegów, ale także ich częstotliwość. Zrozumienie cyklu wzrostu włosów jest kluczowe dla efektywności zabiegów. Włosy rosną w różnych fazach, a laser działa najlepiej na włosy w fazie wzrostu, znanej jako anagen. Dlatego też nie wszystkie włosy będą w tym samym czasie ulegały redukcji. Z tego powodu wymagana jest seria zabiegowa, aby maksymalnie wpłynąć na efektywność terapii.
Również nie można zapominać o pielęgnacji skóry przed i po zabiegach. Zarówno przed jak i w trakcie serii epilacji warto unikać opalania, a po zabiegach stosować odpowiednie kosmetyki łagodzące, które pomogą zminimalizować podrażnienia i przyspieszyć regenerację skóry. W trakcie zabiegów nie korzystamy z wosku, depilatora czy pęsety – dozwolone jest golenie tylko maszynką jednorazową, aby nie usuwać włosków z „cebulkami”, na które działa wiązka laserowa.
Jak często depilacja laserowa? Podsumowanie
Epilacja laserowa to skuteczna metoda usuwania owłosienia, ale jej efektywność i liczba potrzebnych zabiegów mogą się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta. Zwykle wymaga ona przeprowadzenia od 6 do 9 zabiegów, a następnie można rozważyć dodatkowe sesje podtrzymujące co 6–12 miesięcy. Kluczowe jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących częstotliwości zabiegów oraz właściwej pielęgnacji skóry przed i po zabiegach.
Decydując się na epilację laserową, warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże określić indywidualny plan zabiegów i dostosować go do naszych potrzeb. Dzięki temu można cieszyć się gładką skórą przez długi czas, a także uniknąć ewentualnych komplikacji.