Czym zajmuje się trycholog? Czy warto się do niego udać?
Trycholog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem i terapią problemów związanych ze skórą głowy i włosami. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, trychologia nie jest formalnie uznaną specjalizacją medyczną, co oznacza, że trycholog nie zawsze jest lekarzem. Może nim być dermatolog, ale również kosmetolog lub inny specjalista, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie trychologii.
Zakres działalności trychologa
Mówiąc najprościej, można powiedzieć, że zakres działań trychologa obejmuje włosy i skórę głowy. Jednak, żeby dokładnie określić, czym zajmuje się trycholog, warto przyjrzeć się szczegółowym aspektom tej specjalizacji. Trycholog może pomóc w walce z problemami obejmującymi:
- wypadanie włosów,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- łuszczycę,
- łupież,
- grzybicę skóry głowy.
Więc jeśli borykasz się z którymś z wymienionych problemów i wciąż zastanawiasz się, czy warto udać się do trychologa, to odpowiedź jest prosta – warto. Specjalista w gabinecie trychologicznym może pomóc w zdiagnozowaniu przyczyn Twoich problemów i dobraniu odpowiednich terapii
Jak wygląda wizyta u trychologa?
Podczas pierwszej wizyty trycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad oraz badanie skóry głowy i włosów. Istotne jest odpowiednie przygotowanie do wizyty w gabinecie trychologicznym. Na minimum 24 godziny przed spotkaniem musisz powstrzymać się od mycia włosów. To ułatwi dokładniejszą diagnozę. W trakcie konsultacji może być przeprowadzana trichoskopia, czyli badanie skóry głowy przy użyciu specjalnej kamery umożliwiającej dokładne zbadanie struktury włosa i skóry.
Na podstawie rozmowy i badania trycholog określi przyczyny problemów związanych z włosami i skórą głowy oraz zaproponuje odpowiedni plan działania. Poza zaplanowaniem właściwych zabiegów przekaże Ci zalecenia dotyczące zmiany nawyków pielęgnacyjnych, diety czy stylu życia.
Trycholog może również zasugerować dodatkowe badania lub wizytę u innego specjalisty, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny problemów z włosami i skórą głowy. Często trycholog współpracuje z dermatologami, endokrynologami, ginekologami, dietetykami i innymi specjalistami, aby zapewnić kompleksową opiekę. Dzięki temu możesz liczyć na holistyczne podejście do Twojego problemu.
Jakie zabiegi przeprowadza trycholog?
Trycholog, poza tym, że bada stan włosów i skóry głowy i na tej podstawie dobiera odpowiednie zabiegi, to także sam je przeprowadza. Do najczęstszych zabiegów wykonywanych przez trychologa należą:
- Mezoterapia igłowa: polega na wprowadzeniu substancji odżywczych bezpośrednio w skórę głowy za pomocą mikroiniekcji, co stymuluje wzrost włosów i poprawia kondycję skóry.
- Terapia laserowa: wykorzystuje się w niej niskoenergetyczne lasery, które pobudzają mieszki włosowe do wzrostu.
- Peeling skóry głowy: jest to zabieg oczyszczający, który usuwa martwe komórki naskórka, łój i inne zanieczyszczenia, poprawiając tym samym kondycję skóry głowy.
- Terapia ozonowa: poprawia ukrwienie skóry głowy.
Trycholodzy przeprowadzają również serie specjalistycznych zabiegów mających pomóc w walce z łysieniem androgenowym i stanami zapalnymi skóry głowy.
Tak szeroki zakres zabiegów trychologicznych pozwala na skuteczne przeciwdziałanie różnym problemom z włosami i skórą głowy i dopasowanie ich do Twoich potrzeb.
Czy do trychologa trzeba mieć skierowanie?
Dużą zaletą jest to, że aby pójść do trychologa, nie potrzebujesz skierowania. Wizyta u trychologa jest zwykle prywatna i nie jest refundowana przez NFZ, chyba że trycholog jest także dermatologiem. Koszt wizyty zależy od zakresu badań i zabiegów, które mogą się wahać od 100 do nawet 1000 zł za kompleksowe usługi.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub chciałbyś umówić się na konsultację, zapraszamy do naszych klinik, gdzie specjaliści trychologii pomogą Ci w rozwiązaniu problemów z włosami i skórą głowy. Już dziś czeka na Ciebie klinika trychologii w Gdyni, Warszawie oraz w Katowicach.