Co to jest laseroterapia? – działanie, przeciwwskazania, koszt

Co to jest laseroterapia? – działanie, przeciwwskazania, koszt

Laseroterapia to nowoczesna metoda stosowana zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Zabiegi z wykorzystaniem lasera pozwalają na pozbycie się różnorodnych problemów skórnych, a także wspierają walkę ze starzeniem się skóry. Jeśli chcesz wiedzieć, czym dokładnie jest laseroterapia, jak działa, ile kosztuje, kiedy warto rozważyć taki zabieg oraz jakie są przeciwskazania do jego wykonania, przeczytaj nasz artykuł!

co to jest laseroterapia

Co to jest laseroterapia?

Laseroterapia polega na stosowaniu skoncentrowanej wiązki światła laserowego, która może mieć różną długość fali, w celu wywołania określonych efektów terapeutycznych w tkankach. Działanie lasera zależy od jego mocy i rodzaju stosowanego światła. Laseroterapia może obejmować zarówno stymulację procesów regeneracyjnych, jak i niszczenie niepożądanych tkanek, takich jak zmiany naczyniowe, blizny czy tatuaże.

W laseroterapii wykorzystuje się dwa rodzaje laserów:

  • Lasery niskoenergetyczne (np. lasery diodowe) stosowane są głównie w terapii wspomagającej gojenie się ran oraz w zabiegach odmładzających.
  • Lasery wysokoenergetyczne (np. laser CO2) używane są do głębszych i bardziej intensywnych zabiegów, takich jak resurfacing skóry, usuwanie blizn i zmian skórnych.

Jak działa laseroterapia?

To, jak działa laseroterapia, może wydawać się skomplikowane, jednak w rzeczywistości takie nie jest. Mówiąc prosto, działanie laseroterapii opiera się na zdolności lasera do dostarczania energii świetlnej do tkanek. Wiązka laserowa jest absorbowana przez komórki, co prowadzi do różnych efektów biologicznych, w zależności od długości fali, mocy i czasu ekspozycji.

Biostymulacja i efekt termiczny to dwa kluczowe mechanizmy działania laseroterapii, które wykorzystują różne właściwości światła laserowego do wywoływania określonych reakcji biologicznych w tkankach. Czym się różnią?

Biostymulacja wykorzystuje niskoenergetyczne światło laserowe do wspomagania naturalnych procesów regeneracyjnych komórek. Dzięki jej działaniu przyspieszają procesy regeneracyjne i naprawcze tkanek, zwiększa się produkcja kolagenu, poprawiając elastyczność i jędrność skóry. To rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku walki z bliznami i zmarszczkami.

Efekt termiczny w laseroterapii wynika z zastosowania wysokoenergetycznego światła laserowego, które generuje ciepło w tkankach. Ciepło to powoduje denaturację białek i kontrolowane uszkodzenie tkanek. Proces ten prowadzi do tworzenia nowych, zdrowych komórek skóry, znacząco poprawiając jej teksturę i wygląd. Efekt termiczny jest również stosowany do usuwania blizn, zmian naczyniowych i tatuaży. Chociaż uszkodzenia tkanek mogą wydawać się niepokojące, to nie musisz się martwić. Precyzyjna kontrola nad głębokością i intensywnością uszkodzenia minimalizuje ryzyko uszkodzenia otaczających zdrowych tkanek, dzięki temu laseroterapia w Katowicach, Warszawie i Gdyni jest bezpieczną i efektywną metodą rozwiązywania wielu problemów skórnych.

Wskazania do laseroterapii

Jeśli zastanawiasz się, czy laseroterapia może pomóc w rozwiązaniu Twoich problemów skórnych, to jest duża szansa, że tak. Laseroterapia ma bowiem szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Jest wykorzystywana do rozwiązywania problemów z różnymi zmianami skórnymi, takimi jak trądzik, blizny, rozstępy, przebarwienia i zmarszczki. Ponadto znajduje zastosowanie w kuracji zmian naczyniowych, takich jak pajączki naczyniowe, naczyniaki czy żylaki.

Laseroterapia jest także najskuteczniejszą metodą trwałego usuwania owłosienia oraz pozbywania się niechcianych tatuaży i makijażu permanentnego.

Przeciwwskazania do laseroterapii

Laseroterapia ma wiele zalet, ale nie dla każdego jest odpowiednia. Przed zdecydowaniem się na zabieg, warto zwrócić uwagę na kilka przeciwwskazań, do których należą:

  • Ciąża i karmienie piersią: Brakuje wystarczających badań potwierdzających bezpieczeństwo.
  • Aktywne infekcje skórne: Dotyczy to infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.
  • Choroby nowotworowe: Szczególnie jeśli znajdują się w obszarze zabiegowym.
  • Choroby autoimmunologiczne: Mogą wpływać na proces gojenia się skóry.
  • Padaczka: Istnieje ryzyko wywołania napadu.
  • Stosowanie leków fotouczulających: Zwiększa ryzyko reakcji skórnych.

Ile kosztuje laseroterapia?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje laseroterapia, interesuje wiele osób, choć nie jest to prosta kwestia. Koszty laseroterapii mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju zabiegu, używanego sprzętu oraz lokalizacji kliniki. Przykładowo, ceny zabiegów laserowego usuwania owłosienia zaczynają się od około 100-200 zł za sesję, natomiast bardziej zaawansowane zabiegi, takie jak resurfacing laserowy czy usuwanie blizn, mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych za sesję. Zazwyczaj jednak jedna wizyta w gabinecie nie wystarczy, więc koszty te mogą być jeszcze wyższe.