Co to jest rumień i jak się go pozbyć?

Co to jest rumień i jak się go pozbyć?

Jeśli masz tendencję do czerwienienia się w sytuacjach stresowych lub w wyniku intensywnego wysiłku, z pewnością wiesz, czym jest rumień. Choć delikatne zaczerwienienie skóry wygląda ładnie i może być pożądane, to jednak nadmiernie i niemal nieustannie czerwona skóra może być objawem uciążliwej dolegliwości – rumienia. Czym dokładnie jest rumień i jak można mu zaradzić?

Rumień — co to jest?

Rumień jest takim rodzajem dolegliwości, który zwykle dotyka osoby o bardzo jasnej cerze, cerze naczyniowej albo po prostu bardzo delikatnej, wrażliwej i reaktywnej. U takich osób bardzo łatwo o pojawienie się nadmiernego zaczerwienienia, które jest wynikiem nadmiernie rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jak wspominaliśmy wyżej, nie musisz się obawiać, jeśli czerwienisz się delikatnie i wyłącznie sporadycznie, a zmiany te stosunkowo szybko mijają – to zupełnie normalne.

Rodzaje rumienia — napadowy i utrwalony

Możemy wymienić dwa główne rodzaje rumienia — napadowy oraz utrwalony.. W przypadku rumienia napadowego istotne jest śledzenie momentów, w których skóra ulega czerwienieniu oraz reakcji na różnego rodzaju czynniki, takie jak zmiany temperatury, stres, palenie tytoniu czy ekspozycja na promieniowanie UV. Jeśli obserwuje się reakcję na te bodźce, należy zachować szczególną czujność, ponieważ nieleczony rumień napadowy może z czasem przekształcić się w rumień utrwalony. Ten drugi z kolei rodzaj stanowi potencjalne zagrożenie, gdyż może prowadzić do poważniejszych schorzeń skórnych, takich jak trądzik różowaty.

Objawy rumienia

Do objawów rumienia należą czerwone plamki i plamy, które pojawiają się na powierzchni twarzy, a czasem także szyi i dekoltu. Mogą mieć różne kształty i rozmiary. Zaczerwienienia powstałe w wyniku rumienia bardzo odznaczają się od koloru reszty skóry, dlatego trudno je pomylić z czymś innym. Rumieniowi czasem towarzyszy dodatkowo łuszcząca się skóra oraz stany zapalne, a objawy pojawiają się okresowo, znikają, a potem wracają. Między innymi właśnie z tego powodu walka z rumieniem jest tak trudna – czasem może się wydawać, że choroba została pokonana, a problem i tak wróci po jakimś czasie.

Jakie są przyczyny rumienia?

Nie istnieje jednoznaczna przyczyna rumienia. Dolegliwość ta może pojawić się w wyniku działania czynników zewnętrznych. U osób o skórze naczyniowej bardzo łatwo o to, aby czerwone zmiany pojawiły się pod wpływem intensywnych upałów, działania alkoholu, kosmetyków podrażniających cerę, nagłych zmian temperatury powietrza, gorącej kąpieli, a nawet ostrego jedzenia. Bywa, że rumień ma również podłoże genetyczne i występuje u osób, których krewni również borykają się z tym problemem.

Czasem jednak przyczyny rumienia są inne i bardziej zróżnicowane. Rumień może towarzyszyć poważnym schorzeniom, takim jak trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne, atopowe zapalenie skóry czy nadciśnienie. Jeśli podejrzewasz, że rumień może być u Ciebie wywołany przez chorobę, udaj się do lekarza, który dobrze zdiagnozuje Twój problem i zaproponuje sposób walki z nim.

Jak pozbyć się rumienia?

Tak jak już wspominaliśmy, pozbycie się rumienia może być skomplikowane ze względu na to, że jego objawy lubią znikać i pojawiać się ponownie. Jeśli przyczyna rumienia tkwi w innej chorobie, prawdopodobnie konieczne będzie wdrożenie farmakologii. Czasem jednak nawet po zajęciu się pierwotną przyczyną, zaczerwienienie skóry pozostaje. W takim wypadku przydaje się wdrożenie zasad odpowiedniej pielęgnacji skóry naczyniowej: używanie delikatnego kosmetyku do mycia, całoroczne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej, dbałość o odpowiednie nawilżenie i działanie antyoksydacyjne. Jakie jeszcze kroki można podjąć w celu eliminacji rumienia?

Laser na rumień

Fale lasera pomagają trwale pozbyć się zaczerwienienia wywołanego przez rumień. Za ich pomocą można usunąć rozszerzone naczynka, dzięki czemu czerwone plamy przestaną być problemem. Poprzez zastosowanie lasera można osiągnąć efekt wyrównanego koloru skóry, a cera nabierze pięknego blasku i zdrowego wyglądu. Na laserowe usuwanie blizn, rozstępów, rumienia, trądziku i przebarwień serdecznie zapraszamy do Hairmitage. Zatroszcz się o swoją skórę i pozbądź się rumienia raz na zawsze dzięki wiązkom lasera! 

Klinika Hairmitage Warszawa

Zarezerwuj wizytę

Zarezerwuj wizytę