Konsultacja psychoterapeutyczna / psychodermatologiczna


Szczegóły

Choroby skóry, takie jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry (AZS), liszaj płaski, trądzik, łupież czy łysienie plackowate są silnie związane ze stanem psychicznym i emocjonalnym. Dlatego w leczeniu problemów związanych z wyglądem, a mających podłoże psychiczne lub emocjonalne, mówimy o psychodermatologii, czyli specjalnościach z pogranicza psychiatrii, psychologii, dermatologii, medycyny estetycznej, kosmetologii. Psychodermatologia to dziedzina zajmująca się problemami psychologicznymi, które są wtórną konsekwencją chorób skóry lub są problemem pierwotnym i mają bezpośredni wpływ na przebieg zaburzeń skórnych. Terapia skierowana jest do pacjentów, którzy oprócz leczenia dermatologicznego potrzebują również wsparcia psychologicznego. W przypadku leczenia pacjentów dermatologicznych czynniki psychologiczne wpływają na zaburzenia dermatologiczne. Czynniki psychiczne odgrywają istotną rolę w większości chorób dermatologicznych i istnieje korelacja między zdarzeniami stresogennymi a zaostrzeniem objawów skórnych. Jak pokazują badania, czynniki psychologiczne i psychiatryczne są ważnym aspektem u około 30% pacjentów dermatologicznych, co stanowi znaczną liczbę i uzasadnia współpracę dermatologów i psychologów w przywracaniu pełnego zdrowia podczas leczenia dermatologicznego, dlatego tak ważna jest opieka psychologiczna w proces leczenia dermatologicznego.

Konsultacja psychoterapeutyczna/psychodermatologiczna skierowana jest zatem do osób, których problemy zdrowotne, w tym ze skórą lub owłosieniem, mogą mieć charakter psychologiczny, emocjonalny lub powodować niepożądane reakcje psychologiczne lub emocjonalne. Taka konsultacja to rozmowa z psychologiem, podczas której pacjent ma możliwość porozmawiania o dyskomforcie czy wręcz cierpiących dolegliwościach, niepokojących myślach czy emocjach. Zadaniem psychologa jest odnalezienie emocjonalnych i psychologicznych źródeł zgłaszanych objawów. W tym celu psycholog zbiera szczegółowy wywiad i – w razie potrzeby – zleca wykonanie określonych badań. Psycholog, w zależności od potrzeb konkretnej osoby, może zaproponować różne formy leczenia:

farmakoterapia
psychoedukacja
psychoterapia

W przypadku konieczności uczestniczenia w kilku formach terapii jednocześnie, lekarz może pełnić rolę koordynatora i nadzorować całe leczenie.

Zobacz nasze inne usługi

Czas konsultacji: 60 min

Koszt konsultacji: 200 zł

 

up-arrow-1