Siwe włosy to inaczej hipochromia lub depigmentacja. Zjawisko to oznacza częściową lub całkowitą utratę pigmentu włosów. Dziś nie ma powszechnie uznawanego stanowiska, które jednoznacznie wyjaśniałoby pochodzenie siwych włosów. Dlatego nie ma lekarstwa, które siwiznę skutecznie i w każdym przypadku „leczy”.
Siwe włosy są grubsze, trwalsze i ogólnie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju brutalne sztuczki autoimmunologiczne. To dlatego w miejscu ognisk łysienia plackowatego często wyrastają siwe włosy.
A więc skąd pochodzą siwe włosy? Oto kilka podstawowych teorii:
Stres oksydacyjny czyli bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów. Polega na braku równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami (utleniaczami, reaktywnymi formami tlenu) a antyoksydantami. Na stres oksydacyjny narażone są m.in. osoby, które żyją w stresie lub źle się odżywiają. Wysoki poziom stresu sprawia, że równowaga oksydacyjna zostaje zachwiana, a produkcja nadtlenku wodoru wzmożona. Nadtlenek wodoru kumuluje się między innymi we włosach powodując ich depigmentację. Dlatego tak ważna jest suplementacja antyoksydantów.
Niedobór żelaza i związane z nim niedobory. Warto sprawdzać ferrytynę, żelazo w surowicy, B12 oraz kwas foliowy.
Niedobór białka jako ważnego budulca enzymów, receptorów oraz hormonów.
Niedobory innych składników od żywczych takich jak miedź, mangan, tyrozyna, metionina, kwas para-aminobenzoesowy i pantotenowy, witaminy E, jod.
Przy pojawieniu się siwych włosów, szczególnie w młodym wieku, dobrze jest przystąpić do poszukiwań diagnostycznych, przywrócić prawidłowe funkcje organizmu, a potem obserwować. Może siwe włosy znikną, a może nie. Nawet jeśli nie znikną, to ogólny stan zdrowia z pewnością się poprawi!
W marcu 2016 roku ukazała się publikacja dotycząca pierwszego znanego genu siwych włosów – IRF4. IRF4, czyli czynnik regulacyjny interferonu 4 był już znany, ale teraz wiemy, że bierze on udział w pigmentacji włosów, skóry i oczu, pomagając w produkcji melaniny. Udowodniono jego rolę w siwieniu, badane w tym kierunku nadal trwają.