Większość chorób włosów jest uwarunkowana genetycznie. Zatem łysienie androgenowe, czyli AGA, to najczęstsza przyczyna wypadania włosów u mężczyzn i kobiet, jednak rozwijająca się tylko u pacjentów z predyspozycjami genetycznymi. Te predyspozycje są powodowane dziedziczeniem wielogenowym, które wiąże się z interakcją dużej liczby genów, z których każdy w niewielkim stopniu przyczynia się do ogólnego stanu włosów. A kombinacje tych genów są całkowicie nieprzewidywalne, są tak liczne, że nie mogą powtórzyć genotypu rodziców (w przeciwnym razie wszyscy bylibyśmy klonami naszych przodków). Wpływ czynników środowiskowych, obecność stresu, nawyki żywieniowe i okoliczności środowiskowe, przebyte choroby i ich leczenie, oraz wiele innych czynników sprawiają, że prognozy dotyczące rozwoju łysienia androgenowego są całkowicie nieprzewidywalne. Nawiasem mówiąc, niestety nadal nie można całkowicie i na zawsze pozbyć się łysienia androgenowego. Można poprawić kondycję włosów, w takim czy innym stopniu przywrócić utracone włosy i dalej utrzymać je, ale wymaga to regularnych wysiłków, dyscypliny i kuracji dobranej do indywidualnej sytuacji pacjenta.
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których problemy z włosami pojawiają się na tle chorobowym. Mogą to być choroby endokrynologiczne, somatyczne, takie jak zespół policystycznych jajników (PCOS), choroby związane z dysfunkcją tarczycy, guzy hormonalne, stan złego wchłaniania w chorobach przewodu pokarmowego, itd. Wypadanie włosów może być reakcją na stres, chorobę przebiegającą z wysoką gorączką, rygorystyczną dietę – zwykle nazywa się to reaktywnym wypadaniem włosów telogenowym, które nie zależy od cech genetycznych ludzkiego ciała. Ale niestety tylko w 5% przypadków można przypisać problemy z włosami zaburzeniom w organizmie. Świadczą o tym międzynarodowe medyczne statystyki naukowe. Występowanie większości chorób włosów, w 95% przypadków jest z góry determinowane przez te czynniki, których przyczyny są zaprogramowane na poziomie pewnych kombinacji nukleotydów kodujących liczne białka, enzymy, receptory komórkowe, czynniki wzrostu, cytokiny itd.
Oprócz łysienia androgenowego występuje łysienie bliznowaciejącę, łysienie plackowate (w różnych odmianach) i kilka innych. Oznacza to, że problem istnieje głównie na poziomie licznych procesów biochemicznych w obrębie komórek mieszka włosowego, a nie gdzie indziej w organizmie.
Dlatego w większości przypadków chorób włosów leczenie od wewnątrz albo wcale nie jest wymagane, albo jest wymagane jako terapia towarzysząca. Większość doświadczonych specjalistów doskonale zdaje sobie sprawę, że tylko miejscowa terapia (preparaty i zabiegi miejscowe) jest najczęściej najskuteczniejszą metodą leczenia chorób włosów przy minimalnych skutkach ubocznych. Zadaniem dermatologa lub trychologa jest precyzyjne rozpoznanie lub częściej wykluczenie określonych schorzeń pacjenta, zalecenie badań i skierowanie pacjenta do innych specjalistów, takich jak endokrynolog, gastroenterolog, ginekolog. A potem przepisanie zabiegów i preparatów, które pacjent w razie potrzeby będzie stosować równolegle z leczeniem miejscowym. W Hairmitage uzyskasz pomoc w zakresie terapii miejscowej, odbędziesz większość konsultacji specjalistycznych, przeprowadzisz badania laboratoryjne i otrzymasz zalecenia w zakresie przebiegu terapii. Bez konieczności odwiedzania wielu placówek medycznych!