Trychologia

Trychologia Katowice

Dziedzina zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych ze skórą głowy oraz włosami.

Trycholog to osoba, która zajmuje się wyłącznie analizowaniem stanu skóry głowy i włosów, diagnozowaniem występujących problemów oraz niwelowaniem ich za pomocą zabiegów, suplementów i preparatów pielęgnacyjnych. Specjalistą od trychologii jest zazwyczaj wykwalifikowany kosmetolog lub fryzjer. Trycholog nie musi posiadać uprawnień lekarskich, dlatego nie ma możliwości odbycia wizyty w ramach NFZ.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u trychologa?

Wizyta u trychologa nie wymaga konkretnych przygotować, dobrze jednak podjąć pewne kroki, które ułatwią wykonanie badania i pomogą w uzyskaniu wszystkich przydatnych informacji, dzięki którym specjalista będzie mógł wystawić prawidłową diagnozę. Zaleca się umycie głowy na dobę przed wizytą, tak by trycholog mógł zobaczyć jak pracuje i zachowuje się skóra głowy. Nie powinno się farbować włosów bezpośrednio przed badaniem, ponieważ pozostałości po farbie mogą osiąść na skórze, przez co zaburzą obraz trichoskopowy. 

Przed wykonaniem badania trycholog przeprowadzi z Tobą wywiad. Zadawane przez niego pytania ułatwią poprawne rozpoznanie schorzenia. Specjalista powinien wiedzieć, jakie zabiegi fryzjerskie zostały w ostatnim czasie przeprowadzone na włosach i jak wygląda standardowy proces pielęgnacji i stylizacji, np. częste suszenie lub prostowanie za pomocą wysokich temperatur. Przygotuj listę wszystkich kosmetyków wykorzystywanych do mycia, pielęgnacji i stylizacji włosów. Dzięki temu trycholog od razu będzie miał wgląd w używane przez Ciebie preparaty oraz ich składniki, które mogą mieć znaczący wpływ na kondycję Twojej skóry głowy. Możesz otrzymać pytanie o Twoją dietę, regularnie przyjmowane leki oraz przypadki podobnych dolegliwości wśród krewnych. Na pierwszą wizytę warto przynieść aktualne (nie starsze niż 3 miesiące) wyniki badań krwi. Wśród nich powinny się znaleźć wyniki morfologii z rozmazem, OB, CRP, TSH, FT3, FT4, anty-TPO, anty-TG, poziomu żelaza, ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy B12, witamina D3 (25 OOH) i  homocysteiny.

Na czym polega trichoskopia?

Trichoskopia, czyli badanie skóry głowy i włosów pod nowoczesnym mikroskopem, umożliwia trafne zdiagnozowanie choroby oraz monitorowanie efektów wprowadzonej terapii. Badanie obejmuje włosy i skórę głowy w okolicy potylicznej, skroniowej oraz czołowej. W trakcie trichoskopii oceniana jest kondycja skóry głowy, ujść mieszków włosowych oraz łodyg włosów. W czasie badania wykorzystywane są różne rodzaje przybliżeń oraz cztery rodzaje światła. 

Przybliżenia stosowane podczas badania:

 • 60x – powiększenie, które umożliwia ogólną analizę skalpu i jego zewnętrzną warstwę,
 • 150x – dzięki temu zbliżeniu można ocenić higienę okołomieszkową,
 • 700x – powiększenie wykorzystywane jest do oceny łodygi włosa i łusek.

Rodzaje świateł wykorzystywane w trichoskopii:

 • światło białe widzialne typu I – jest to podstawowy rodzaj światła wykorzystywany podczas badania, służący do oceny najbardziej zewnętrznych elementów skóry,
 • światło białe widzialne typu III – umożliwia zobrazowanie warstwy rogowej skóry i stopnia nagromadzonej warstwy w procesie keratynizacji,
 • światło UV – stosowane jest do oceny warstwy łojowej produkowanej przez gruczoły łojowe oraz zdiagnozowania chorób grzybiczych,
 • światło spolaryzowane – dzięki niemu można ocenić uwrażliwienie skóry oraz stan naczyń krwionośnych.

Przez kilka dni po wykonanym badaniu nie powinno się stosować lakierów, olejków oraz pianek do włosów. 

Trycholog na bieżąco analizuje stan skóry głowy oraz włosów. Po przeprowadzeniu trichoskopii proponuje najlepsze metody walki z uciążliwym problemem, np. zabiegi, suplementy lub preparaty pielęgnacyjne. Jeżeli schorzenie wymaga dodatkowych, specjalistycznych badań lub leczenia farmakologicznego, to skierowania oraz recepty wypisuje dermatolog bądź endokrynolog.

Zalecenia do wykonania trichoskopii:

Na konsultację u trychologa powinny wybrać się osoby, które zauważyły u siebie osłabienie włosów, zły stan skóry głowy oraz podrażnienia. Wskazaniem do przeprowadzania trichoskopii jest również uciążliwy świąd, zbyt duże wypadanie i przerzedzenie włosów, uczucie nadmiernego ściągnięcia skóry głowy i nieustający łupież. Trichoskopia pozwala wykryć ustalić stopień nasilenia i monitorować łysienie rozlane (androgenowe, telogenowe, plackowate rozlane), ogniskowe łysienie (plackowate, wszystkie typy łysienia bliznowaciejącego, dermatozy zapalne), łuszczycę, łupież, a także łojotok.

Jak wygląda badanie?

Jak wygląda badanie?

Dlaczego trychologia
w Hairmitage?

 • Bezpieczne i komfortowe procedury

 • Widoczne i trwałe efekty

 • Opieka pozabiegowa

 • Atrakcyjne ceny

 • Zakwaterowanie hotelowe

 • Doświadczony zespół specjalistów

Sprawdzony trycholog

w Hairmitage Katowice

Klinika Hairmitage Katowice

Zarezerwuj wizytę

Zarezerwuj wizytę