Najnowsze trendy w leczeniu łysienia – przegląd metod i technik

Najnowsze trendy w leczeniu łysienia - przegląd metod i technik

Dzięki coraz szybszemu rozwojowi trychologii oraz biotechnologii współcześnie powstają naprawdę różnorodne metody leczenia łysienia. Nowoczesne podejścia umożliwiają ludziom na całym świecie coraz bardziej skuteczne przeciwdziałanie tej przypadłości. Borykasz się z problemem łysienia albo po prostu interesuje Cię ten temat? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy artykuł, w którym w jednym miejscu zestawiamy najnowsze metody leczenia łysienia i krótko opisujemy każdą z nich. Poznaj innowacyjne sposoby na pokonanie łysienia, które zyskują na popularności oraz uznaniu w środowisku medycznym!

4 nowoczesne sposoby leczenia łysienia

Sprawdź, jakie są najbardziej innowacyjne metody na walkę z łysieniem!

Mezoterapia przy wykorzystaniu polinukleotydów

Specjalistom z zakresu medycyny estetycznej terapie wykorzystujące polinukleotydy są już dobrze znane. Okazuje się jednak, że preparaty ten sprawdzają się również w trychologii!. Czym są polinukleotydy? To występujące naturalnie w organizmie cząsteczki kwasów nukleinowych DNA i RNA. Ich aplikacja na skórę głowy powoduje między innymi przyspieszenie procesów regeneracyjnych i pobudzenie mikrokrążenia, dzięki czemu mieszki włosowe stają się bardziej dotlenione, co ma znaczący wpływ na wzrost włosów. Mezoterapia polinukleotydami na skórę głowy polecana jest każdemu, kto zauważa u siebie pierwsze oznaki łysienia lub boryka się z łysieniem androgenowym.

Stosowanie glikokortykosteroidów i inhibitorów kinaz janusowych (JAK)

Stosowanie glikokortykosteroidów jest jednym z tradycyjnych sposobów łysienie. Współcześnie jednak łączy się je z nowszymi terapiami, takimi jak zastosowanie inhibitorów kinaz janusowych (JAK). Choć ta nazwa może brzmieć nieco enigmatycznie, inhibitory kinaz janusowych to po prostu typ leków, które według badań przedklinicznych i klinicznych wykazują dużą skuteczność w leczeniu łysienia plackowatego, zwłaszcza u osób, u których ostatni epizod odrostu włosów nastąpił stosunkowo niedawno (od trzech do pięciu lat wcześniej). Inhibitory kinaz janusowych to naprawdę innowacyjne leki – poza ich możliwą rolą w leczeniu łysienia, wykazują również skuteczność w terapii chorób nowotworowych i autoimmunologicznych.

Metody terapii stosowane w leczeniu łysienia androgenowego

Do innowacyjnych metod leczenia łysienia androgenowego można zaliczyć na przykład terapie wykorzystujące osocze bogatopłytkowe (PRP) oraz laseroterapię LLLT (Low Level Laser Therapy). Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym PRP polega na podaniu pacjentowi osocza uzyskanego z jego własnej krwi – nie ma zatem mowy o reakcji alergicznej. Osocze bogatopłytkowe ma stymulować mieszki włosowe do wzrostu. Dzięki niemu wydłuża się również faza wzrostu włosa, a dodatkowo poprawia się gęstość fryzury. Z kolei laseroterapia LLLT polega na zastosowaniu w leczeniu łysienia światła czerwonego, które w dalszej konsekwencji prowadzi do aktywizacji komórek macierzystych.

Terapia za pomocą białka TGF-beta

Jedne z najnowszych badań wykazały, że białko TGF-beta może odgrywać kluczową rolę w aktywacji komórek mieszków włosowych do produkcji nowych włosów. Takie białko znajduje się w mieszkach włosowych. Potrzebne są jeszcze dalsze badania, aby odkryć to, w jaki sposób białko TGF-beta aktywuje komórki mieszków włosowych, ale jeśli wszystko się uda, terapia TGF-beta może okazać się wielkim przełomem, jeśli chodzi o metody leczenia łysienia.

Podsumowanie

Trendy w leczeniu łysienia zmieniają się bardzo szybko. Niektóre terapie stosuje się już od dawna i wciąż doskonale działają, inne są dopiero w fazie testów. Jeśli masz problem z łysieniem, umów się na konsultację trychologiczną, podczas której specjalista oceni, jaka metoda leczenia łysienia będzie dla Ciebie odpowiednia.

Klinika Hairmitage Katowice

Zarezerwuj wizytę

Zarezerwuj wizytę