Jak pielęgnować skórę i włosy po przeszczepie? Porady i wskazówki

Jak pielęgnować skórę i włosy po przeszczepie? Porady i wskazówki

Przeszczep włosów to zabieg, który nie tylko uzupełnia ubytki włosów, ale i wpływa na samopoczucie u pacjentów. Choć jest on mało inwazyjny, to odpowiednia pielęgnacja skóry głowy po zabiegu jest niezbędna w okresie rekonwalescencji. Właściwa pielęgnacja to tak naprawdę klucz do szybszego procesu regeneracji i utrzymania zadowalającego efektu. Jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja włosów po przeszczepie? Poniżej znajdziesz porady i wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Pielęgnacja skóry po przeszczepie — porady i wskazówki

Pielęgnacja skóry po przeszczepie włosów wymaga szczególnej uwagi, a zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu. Przede wszystkim zaleca się ograniczenie spożycia używek, takich jak alkohol czy papierosy, przynajmniej przez pierwsze 7 dni od przeprowadzenia zabiegu. Aby wspomóc proces gojenia, warto zrezygnować z częstego picia kawy i mocnej herbaty. W okresie regeneracji należy również unikać aktywności fizycznej oraz intensywnej pracy.

Aby zapewnić dobre warunki regeneracyjne, zaleca się utrzymanie głowy uniesionej pod kątem 45 stopni podczas snu, przez kilka dni po zabiegu. Pierwsze trzy dni są tak naprawdę kluczowe w procesie implementacji mieszków. A jak powinno wyglądać mycie skóry głowy po przeszczepie?

Pielęgnacja skóry głowy po zabiegu

Choć przeszczep włosów to mało inwazyjny zabieg, po jego wykonaniu skóra głowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim należy myć głowę  zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W pierwszych dniach po zabiegu konieczne jest powstrzymanie się od stosowania odżywek, wcierek czy masek, aby uniknąć podrażnień skóry i wspomóc tym samym proces gojenia. W okresie gojenia naturalne jest pojawienie się strupów i uciążliwego swędzenia, jednak należy powstrzymać się od drapania — zdrapywanie strupów, czy drapanie miejsca po zabiegu może przyczynić się do wydłużenia procesu gojenia, uszkodzeń mechanicznych, a nawet zakażenia. Czym smarować skórę po przeszczepie włosów?

Zleca się stosowanie preparatów dobranych przez lekarza. Maść z antybiotykiem nie tylko wspomaga proces regeneracji  w miejscu biorczym  (poboru graftów), a także zapobiega zakażeniu. W miejscu dawczym nie zalecamy stosować dodatkowych maści, kremów aby nie spowodować uszkodzeń mechanicznych świeżo przeszczepionych graftów. Ten obszar w pierwszych dniach po zabiegi zalecamy spryskiwać solą fizjologiczną dla nawilżenia i lepszych warunków gojenia się skóry.

Ile goi się głowa po przeszczepie włosów?

Gojenie się skóry to indywidualny proces, który zazwyczaj obejmuje okres od 7 do 14 /28 dni. Pierwsze trzy doby są kluczowe. Może wystąpić obrzęk, który ustępuje po kilku dniach. Po około 2 tygodniach od zabiegu całkiem zarasta obszar dawczy (miejsce poboru graftów), a całkowita regeneracja skóry trwa do miesiąca. Istotnym czynnikiem wpływającym na czas trwania tego procesu jest nie tylko sam pacjent, ale i również prawidłowa pielęgnacja włosów po przeszczepie, zgodna z zaleceniami lekarza prowadzącego.

Czego nie wolno robić po przeszczepie włosów?

Jak już zostało przez nas wspomniane,  należy powstrzymać się od spożywania używek, intensywnej aktywności fizycznej oraz ciężkiej pracy przez pierwsze dni po zabiegu. Pielęgnacja włosów po przeszczepie to także unikanie wszelkich działań, które mogą potencjalnie uszkodzić przeszczepione włosy. W ciągu pierwszych dni nie zaleca się noszenia czapek oraz innych nakryć głowy, w tym na przykład kasków rowerowych, aby uniknąć nadmiernego tarcia i ucisku, które mogłyby negatywnie wpłynąć skórę po zabiegu. Zabronione jest również stosowanie kosmetyków do włosów, takich jak odżywki, lakiery czy żele, przez okres nie krótszy niż 3 tygodnie.

Kluczowym elementem w pielęgnacji skóry głowy po przeszczepie jest ścisłe przestrzeganie zaleceń kliniki, w której wykonywany był zabieg. Zalecenia te opracowane są przez doświadczonych specjalistów i mają na celu stworzenie właściwych warunków dla regeneracji skóry głowy oraz utrzymania zadowalającego efektu.

Klinika Hairmitage Katowice

Zarezerwuj wizytę

Zarezerwuj wizytę