HomeTransplantologiaCzy przeszczepione włosy mogą się nie przyjąć lub mogą wypaść po zabiegu?
Czy przeszczepione włosy mogą się nie przyjąć lub mogą wypaść po zabiegu?
dr Małgorzata Legocka, chirurg
Transplantologia
Zabieg transplantacji włosów jest rodzajem przeszczepu autogenicznego, w którym przeszczepia się tkankę własną pacjenta, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia typowej reakcji odrzucania przeszczepu. Istnieje jednak kilka powodów „zewnętrznych”, dla których przeszczepione włosy mogą się „nie przyjąć”. Należą do nich następujące przyczyny:
Mieszki włosowe pobrane ze strefy dawczej są przechowywane w nieprawidłowych warunkach przed ponownym umieszczeniem ich w skórze głowy
Mieszki włosowe zostają uszkodzone podczas pobierania, preparowania lub wszczepiania
Niezdiagnozowane uprzednio / nieujawnione przez pacjenta stany zapalne lub choroby skóry
Procedura trwa zbyt długo doprowadzając do obumierania pobranych mieszków włosowych
Nieprawidłowe traktowanie przez pacjenta powierzchni biorczych po procedurze przeszczepu, w tym na przykład uszkodzenia mechaniczne, ekspozycja na słońce, wizyty w saunie
Po zabiegu transplantacji włosów, następuje kilkumiesięczny okres oczekiwania na efekty. W pierwszym etapie większość włosów obumrze i wypadnie, jednak przeszczepione mieszki włosowe wszczepione w skórę głowy pozostaną żywe i zaczną funkcjonować w naturalnym cyklu wzrostu włosa.
Przeszczepiane włosy pobierane są ze strefy dawczej (tył i boki głowy, czasem inne partie ciała), w której mieszki włosowe nie posiadają receptorów dihydrotestosteronu (DHT), czyli hormonu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe. To oznacza, że mieszki przeszczepione do strefy biorczej, w pewnym sensie „odczulą” te strefę na działanie DHT. Dzieje się tak, gdyż zachowują one genetycznie uwarunkowaną obojętność na wpływ dihydrotestosteronu. Tak więc po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu i z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności przez pacjenta, można oczekiwać zadowalających efektów.