Absolutnie nie! Faktem jest, że mężczyźni są znacznie częściej dotknięci procesami utraty włosów. Ale nie oznacza to, że problem kobiet nie dotyczy. Wynika to z faktu, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety podlegają tym samym procesom genetycznym.
Włosy ludzkie mają 3 główne fazy swojego cyklu życia:
- anagen – faza wzrostu włosa
- katagen – faza zanikania włosa
- telogen – faza wypadania włosa
Po fazie telogenu (czyli po wypadnięciu włosa) ponownie następuje faza anagenu, czyli wzrostu nowego włosa. W przypadku pacjenta z łysieniem androgenowym, każdy kolejny włos będzie wyrastał cieńszy lub ostatecznie nie wyrośnie, gdyż mieszek włosowy ulega najpierw miniaturyzacji a potem całkowitemu zabliźnieniu. I u mężczyzny, i u kobiety. Różnica pomiędzy mężczyznami a kobietami polega na tym, że cykl życia włosa mężczyzny trwa przeciętnie od 1 do 3 lat, zaś w przypadku kobiety jest to 3 do 5 lat. Dlatego pocie nione, przerzedzone włosy i ubytki pojawiają się u mężczyzn szybciej i procesy szybciej postępują. W przypadku łysienia telogenowego, a więc wywołanego innymi czynnikami, takimi jak stres, choroby, dieta, tryb życia i tym podobne, szansę na utratę włosów panie i panowie mają jednakową. Dlatego wśród naszych pacjentów są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Paradoksalnie, liczba kobiet poddających się transplantacji włosów rośnie bardzo szybko. Wśród mężczyzn łysienie jest zjawiskiem często akceptowanym. Dla kobiety to ogromny problem nie tylko natury estetycznej, ale też emocjonalnej. Rosnąca świadomość usług w zakresie transplantacji włosów, a także rosnąca jakość i paleta zabiegów, które pomagają utrzymać włosy w dobrej kondycji po przeszczepie sprawiają, że panie coraz częściej zgłaszają się na zabieg.
Naturalnie trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach i przeciwskazaniach. Dotyczą one zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Generalnie przeciwskazaniami do przeszczepu włosów są między innymi nieunormowana cukrzyca, choroby układu sercowo-naczyniowego, aktywne nowotwory, skłonność do powstawania bliznowców, aktywne zapalenia skóry głowy, ciężkie zaburzenia hormonalne. U kobiet dodatkowo zaliczamy do nich okres ciąży oraz karmienia piersią.